2008. december 16., kedd

Itthon vagyok!

Hazaértem! Szerencsésen! Az útnak vége, de a blognak nincs. Még sokmindent nem írtam le, ami történt. Még folytatom.
Nem most, mert most éppen rámtört a fáradtság. Tegnap este 10-re érkezett a gép Ferihegyre. Hazakászálódtam, és nem volt nehéz elaludni. Reggel 4.45-kor felébredtem, és fél hatkor fel is keltem, mert beláttam, hogy nem megy az alvás. Ausztráliában már délután 4 volt akkor. Szükség lesz egy hétre, hogy átálljak, az biztos. Az előny, hogy most korán fenn vagyok:)

2008. december 12., péntek

Itt a vege!

Ez az utolso bejegyzesem innen Ausztraliabol. Holnap este megyek haza. Oszinten mar orulok neki es varom. Ez az egy honap nagyon hosszu volt. Annyi sok minden tortent, annyi uj helyen jartam, annyi emberrel talalkoztam, hogy mar lassan alkalmatlan vagyok befogadni barmi ujat. Megteltem. A masik, ami nehez volt, hogy egyedul voltam. Persze mindenhol voltak vendeglatok, akiknek EZER KOSZONET, es sokat segitettek, de ok megis eltek a sajat mindennapjaikat. Nem sokszor tudtak jonni velem varost nezni, felfedezni. Hianyzik az otthoni nyugalom, es minden barat!!!!
A heten Brisbane-ben es Sunshine Coaston neztem meg iskolakat. Errol, majd kesobb irok. Ma feltem, mert egesz hetvegere rossz idot mondtak. Tegnap reggel valoban zuhogott, de ma reggel, csoda!, sutott a nap:) Lementem rogton a beachre. (Rogton delet jelent.) Hallgattam az ocean zugasat, suttetem a hasam, megbeszeltem a kozelben ulo kanadai sraccal, hogy itt azert melegebb van, mint otthon. Ket ora eleg is volt, mert kezdtem megsulni.
Utana nagy levegot vettem, es elmentem megvenni az ajandekokat. Mindenki pluss allatot kap, gondoltam igy a legegyszerubb. Csak viccelek:) Ez is megvolt.
Este meg bemegyunk Surfers Paradise-ra, aztan holnap jon a pakolas orulete. Raadasul most olvastam, hogy Ferihegy sztrajkol. Remelem, nem rekedek Londonban vagy mashol. Hetfon este 9-re mar BP-en leszek, ha az egiek is ugy akarjak.
Legkozelebb mar szoban.

2008. december 11., csütörtök

KOALA




Kicsit megbontom az idorendet, mert kedden es szerden vegre allatkertben jartam, es ezt meg meg akarom irni, mielott letelik az idom.
Mint kiderult a legregibb es legnagyobb koala park itt Brisbane-ben van. 1927-ben alapitottak, 130 koala el benne. Ugyalakitottam a napomat, hogy a 4.30-as zaras elott joval odaerjek. Edesen a koalak, olyanok, mintha nem lennenek igazik. Talan mert soksat alszanak. Epp etetesre ertem oda, szerencsem volt. Etettem kengurukat is, nagyon szelidek.
http://photo.koala.net/0912022099.htm

Szerdan Sunshine Coaston voltam Attilaval. (Van kocsija, es ra is ert eljonni velem). Steve Irwin Allatkertjeben voltunk. Itt is lehetettt simogatni koalat!

A legfontosabb, amiert jottem, megvolt

Buli!!

Gyuri, aki segit itt nekem angolra jar. Most eppen szunete van ket kurzusa kozott, es dolgozik ejjel nappal. A torveny szerint ha valaki diakvizummal van itt iskolaidoben heti 20 orat dolgozhat, de iskolai szunetben nincs korlatozas. O eppen ezt hasznalja ki.
A haz, ahova csutortok hajnalban megerkeztem Parkwood-ban van, egy csaladi hazban. Parkwood csaladi hazakbol allo resze Gold Coastnak, busszal fel ora nagyjabol a bel varos, ha Surfers Paradiset hivjuk annak, hivhatjuk. A hazban negyen laktak eppen, es en megkaptam az otodik ures szobat, de Gyuri rogton szolt, hogy kiberelt egy kisebb ket halos lakast egy baratjaval, es vasarnap eppen koltozunk. A masik lako egy hettel kesobb koltozik, igy megint lett sajat szobam. A vasarnap ezzel is telt, koltoztunk. Az uj lakas Southportban van, ami egy nagy kozpont a varoson belul. Az elozo helyrol is itt kellett atszallni, hogy bejussak a kozpontba. Itt kicsit trukkosebb a kozlekedes, mint az elozo varosokban volt. Zonak vannak, de ha nem vagy helyi, nem tudod, hogy melyik hol van. Zavaros. Raadasul menetrend van, de nem akkor jonnek a buszok, hogy mi az utvonal, es kb mennyi a menetido, az kiderithetetlen, es vannak buszok, pl a harmas, amivel az elejen jartam, amik nincsenek rajta a buszterkepen.
Brisbane-be vonattal lehet bejutni. Ezzel nincs gond, egy ora az ut, felorankent megy vonat, de az allomasig kijutni regenyes!
Miutan kialudtam magam, bejottem Southportba, az Australia Fair-hez, ami egy bevasarlo kozpont. Felhivtam a masik diakunkat, Attilat, akinek tudtam a telefonszamat. Talalkoztunk is, o is itt lakik a kornyeken. Vele es egy masik magyar sraccal, Adammal voltam egesz delutan. Foztunk, soroztunk, meseltek.

2008. december 10., szerda

Utban Gold Coastra

Port Macquarie-ben hagytam el a fonalat. Miutan megneztem az iskolat, setaltam a varosban. Kisvaros, de nagyon szep. Majdnem sikerult hajokaznom is egyet, de privat buli volt. Mar elkezdodtek itt is a karacsonyi partik.

A busz fel tizkor indult tovabb, addig megvacsoraztam a kocsmaban. Mikor otthagytam a cuccom, meg szinte uras volt. 7-kor, mikor visszaertem mar tomve. Valoszinuleg az egesz varos ott volt. Ra akartak beszelni, hogy vegyek tombolat. Meg jo hogy nem vettem, amilyen szerencsem van, most nyertem volna. (Sose szoktam.) A szomszed asztalnal, ha jol lattam fel kilo csirkehust vittek haza, mint nyeremeny. A tobbi is az lehetett.

Fel tiz helyett, tizre ert oda a busz. Sydneybol jovet hajszal pontos volt a busz. Mivel nincs harmadik ut, nem tudom, melyik volt a rendhagyo esemeny. Itt Gold Coaston a buszok teljesen veletlenszeruen jonnek, mintha nem is lenne menetrend, de ne altalanositsunk, ez helyi sajatossag lehet.

Hajnal 4.45-re ertunk Surfers Paradise-ra, ez Gold Coast kozpontja. (Ez pontosan menetrend szerint volt.) Gyuri, aki szallast adott itt nekem, szerencsere ki tudott jonni elem kocsival, es hazavitt. Kis kavarodas volt, mert elneztem az idot. Queensland allamban nincs nyari idoszamitas, 1 ora a kulonbseg. En a sajat oram szerint hivtam meg Sydney idovel, hogy bocs, de kesunk, mire o mondta, hogy meg csak 3.45 van. Sikerult felebresztenem hamarabb.
A lenyeg, hogy megtalalt, hazavitt, es tudtam aludni.

Sut a nap!

A cim mar nem igaz, de tegnap egesz nap es ma delelott is gyonyoru ido volt. Kezd szinem lenni! Tenyleg igaz, hogy nem erdemes napkrem nelkul sikat lofralni a napon, mert nagyon eget. En ketszer feloratol egeszen lebarnultam. Nem veletlen, hogy a borrak nepbetegseg, klinikak szakosodtak ra. En persze kifogtam a "meg sose latta, ennyi esot" idoszakot.
Hetfon este, borig aztam 15 perc alatt hazafele menet. Szo szerint.

2008. december 8., hétfő

Nagy utazas

Szerda reggel 7-kor indult a busz Sydneybol. Midenki szornyulkodott, hogy busszal megyek (vagy jottem-utolag), de en elveztem. A repulon nem tudok aludni, bar az az ut csak 2 ora lett volna, de erdekes volt. 15-en ha voltunk. Nem nepszeru. Ugyanannyiba kerul, vagy dragabb, mint a repulo. Ma olvastam az ujsagban, hogy rekord olcsoak a repulojegyek. 20-30 dollarert elmehetsz Melbourne-bol Adelaide-be, ha idoben megveszed.
Vissza a buszra. Szinte vegig aludtam, fel kettore ertem oda Port Macquarie-be. (Hogy hogyan ejtendo, megoszlanak a velemenyek, de mar le tudom irni!) A belvarosban rakott le a busz, es en csodalkoztam. A legmagasabb epulet a templom, egyebkent bekebeli kisvaros, mint a vadnyugati filmekben. Csomagmegorzo nincs! Persze!
Kicsit feltem, mert az iskolabol sem valaszoltak a legutolso levelemre, amiben megirtam, mikor erkezem pontosan, de egy telefont megert. Vartak, tudtak, ki vagyok, sot meg csomagmegorzot is kerestek nekem.
Itt tehat a North Coast Institute of NSW TAFE iskola egyik kampusat neztem meg. Mint kiderult, majdnem minden varosban van nekik, vegig Sydneytol eszakra. Gyonyoru parkban, modern, jol felszerelt epuletek. Sok international diakjuk van. Tolunk inkabb az angol erdeklodok mennenek kissebb helyekre, a magyarok a nagyvarosokat keresik.
Kedvesek voltak, mint mondtam helyet is talaltak, ahol letehettem az orias lila borondomet. A helyi ir kocsma, az egyetlen, ami 5 utan is nyitva van. Akkor tenyleg minden bezart!! Ez igy van a nagyvarosokban is. OK, ott 6-kor all le az elet. Nagyszamok torvenye: tobb kocsma, club, bar, hotel marad nyitva kesoig. (A kocsmakat itt hotenek hivjak, helyesebben, ha valamit hotelnak hivnak, az nagy valoszinuseggel kocsma.)

Most be kell fejeznem, folyt kov....

2008. december 7., vasárnap

Utolso napok Sydneyben

Szerda reggel jottem el Sydneybol. Hetfon meg iskolat latogattam, errol olvashattatok. Utana megvettem a buszjegyemet Gold Coastra. Grayhounddal jottem, kozben megalltam Port Macquarie-ben, hogy megnezzek egy allami TAFE iskolat. Utana tudtam folytatni az utamat Surfers Paradiseba. Akkor hasznaltam eloszor az otthoni bankkartyamat. Kicsit feltem, mert a tobbiek megijesztettek, hogy rengeteget vesztek, mikor a bank valtja a forintomat dollarra. Nem igaz, nagyon jol valtjak. Nyugodtan hasznaljatok a bankkartyatokat, a vasarlas tenyleg ingyen van. Lehet, ez csak nekem ilyen nagy ujdonsag. Sosem ertettem a penzugyeket, ezert bizalmatlan vagyok.
Meg kompoztam egyet delutan (kihasznaltam a heti jegyem utolso napjat), setaltam az Opera korul es a Hyde parkban.
Este TVt neztem otthon, es paraztam, hogy szerencsetlenkedni fogok a buszon a nagy borondommel, es nem tudom hova rakni, ha megallunk. Hozzateszem, ezek valos felelmek. Nem igen ismerik a csomagmegorzo intezmenyet.
Kedden nyugi nap volt. Reggel Robival es Orsival kimostunk, majd lementunk a Bondi beachre napozni. Vegtelen kek eg volt, sutott a nap. Szerintem eloszor, miota itt vagyok.
Este atjott Kornelia es Csaba is. Bucsukeppen boroztunk egy kicsit. Orsi gyonyoru kormoket csinalt nekem, majd ellatott homeopatias gyogyszerekkel, mert az ellergiam mar ijeszto lett. Ugy bedagadt a szemem, mintha egesz nap sirtam volna.

Igy utolag koszonom a vendeglatast, nagyszeruen ereztem magam.

Bocs

Ujraolvastam az utobbi ket bejegyzest, bocs az elutesekert, hibakert!Nincs idom atjavitgatni oket!
Majdnem egy hete nem irtam. Azota atkoltoztem Gold Coastra, Brisbane melle. Brisbane Queensland allam fovarosa. Itt ajanlottak szallast, masreszt ez egy teljesen masfajta hely, mint ahol eddig voltam. Gold Cost igazi turistaparadicsom. Itt nincsenek muzeumok, tortenelmi helyek, meg ausztral mercevel mertek sem. Van beach,vannak hullamok, surf, vidamparkok, es estenkent sok reszeg fiatal. Ez az elmult ket hetben kulminalodott, mert a frissen vegzett kozepiskolasok elarasztottak a varost, es kivetkoztek magukbol. Schoolies.